Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży

       W dniach 20.10. – 26.10.2019 r. Zespół Szkół nr 2 im. J. Długosza, dzięki dofinansowaniu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży, był gospodarzem i organizatorem ósmej już polsko – niemieckiej wymiany młodzieży.  Po raz kolejny gościliśmy u siebie członków klubu sportowego FSV Ochtrup z Niemiec. Ze strony polskiej udział wzięło 20 uczniów naszej szkoły z klas 1 rtTP, 2Tg i 2Tm. Organizatorami i opiekunami byli: p. Joanna Jakubczyk, p. Monika Chudy, p. Iwona Janecka i p. Rafał Domagała. Program wymiany przewidywał wiele atrakcji. Pierwszego dnia nasi goście wraz z polskimi uczniami zwiedzili Wieluń, którego historię przybliżyła nam p. Anna Kozieł. Podczas zwiedzania naszego miasta młodzież z Polski i z Niemiec złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia. Po południu na sali gimnastycznej w ZS nr 2 odbyły się gry i zabawy sportowo – integracyjne. Wieczorem nasi gości udali się na spoczynek do hotelu Maraton.

Następnego dnia wyruszyliśmy do Oświęcimia, gdzie zwiedziliśmy Państwowe Muzeum Auschwitz i Birkenau II. Po poruszającym zwiedzaniu polscy i niemieccy uczniowie wzięli udział w warsztatach podsumowujących wizytę w Auschwitz, które odbyły się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Trzeciego dnia wybraliśmy się do Krakowa i Fabryki Emalia Oskara Schindlera, w której uczestniczyliśmy w wystawie "Kraków – czas okupacji 1939 – 45''. Po  wizycie w muzeum udaliśmy się na rynek główny Starego Miasta. Po południu pojechaliśmy na nocleg do Poronina, w którym pozostaliśmy do końca wymiany.

Czwarty dzień to niezwykła wyprawa nad Morskie Oko. Podczas wędrówki mogliśmy podziwiać niesamowite piękno przyrody Tatr Wysokich. Cała grupa polsko - niemiecka wraz opiekunami, a nieliczni śmiałkowie z p. Rafałem Domagałą zdobyli Czarny Staw pod Rysami.

Piaty dzień wymiany to zasłużony relaks w Termach Chochołowskich oraz dyskoteka w pensjonacie Weronika w Poroninie.

Szóstego dnia wymiany udaliśmy się do najwyżej położonej miejscowości w Polsce, wioski Ząb, skąd wyruszyliśmy na Gubałówkę, z której podziwialiśmy panoramę Tatr i Zakopanego. Następnie wjechaliśmy na Wielką Krokiew. Nie zabrakło tez czasu na spacer po Krupówkach.

Podczas pobytu naszych gości w Polsce towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, która umożliwiła realizację wszystkich punktów programu. Dla uczniów była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych z języka niemieckiego i angielskiego. Na zakończenie wymiany podsumowaliśmy wspólnie spędzone chwile, wymieniliśmy spostrzeżenia, uwagi oraz określiliśmy oczekiwania związane z realizacją przyszłorocznego programu w Niemczech.

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME