Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

INTERGRACJA KLAS PIERWSZYCH

w ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 IM. JANA DŁUGOSZA W WIELUNIU

                W dniu 15 listopada 2017 r. podczas 4 i 5 godziny lekcyjnej na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość przygotowana przez młodzież Samorządu Uczniowskiego Integracja klas pierwszych. SU w składzie: Damian Czarny, Joanna Cyl, Natalia Madeja, Paweł Falender, Paulina Łuczak, Oliwia Smyrd oraz uczennice Klaudia Kluska i Paulina Pyzałka z klasy III Trt pod kierunkiem opiekuna SU pani Anny Pawlak – Łaciny przygotowali, po raz pierwszy w ZS nr 2, zabawę integracyjną dla uczniów klas pierwszych.

            Wychowawcy klas wraz ze swoimi uczniami uczestniczyli w różnych konkurencjach – młodzież z SU miała ich o wiele więcej przygotowanych, ale z braku czasu nie zrealizowano wszystkich pomysłów. Każda klasa pierwsza miała przygotować wcześniej transparent reklamujący kierunek klasy, hasło – okrzyk, piosenkę lub wiersz na temat specyfiki swego profilu oraz ubrać się charakterystycznie, zgodnie z typem klasy. Wyróżnić należy z pewnością klasę I Tm, którzy mieli rewelacyjne przebranie – plątanina kabli, przedłużaczy  oraz wychowawcę pana Wojciecha Maryniaka z kaskiem na głowie.

            Imprezę rozpoczął wspólny taniec – belgijka, do którego zostali zaproszeni również pan dyrektor Dariusz Kowalczyk i pani wicedyrektor Agata Piskuła. Wśród konkurencji znalazło się przesuwanie sznurka przez kilku uczestników – na czas, zabawa z krzesłami (kto pierwszy, ten lepszy) i zadanie pamięciowe dla wychowawców: powiedzieć z pamięci całą listę uczniów. Bezbłędna była pani Alicja Ingram, wychowawca klasy I Tia, oraz uczeń z klasy ITib Patryk Zaton (w zastępstwie za nieobecną panią Magdalenę Ingram). Świetnie poradzili sobie również pan Wojciech Maryniak i pani Marta Konieczna – Kucharska.

            Jury w składzie: pan Dariusz Kowalczyk, pani Agata Piskuła, pani Ewa Urbaś i pani Anna Pawlak – Łacina wyłonili zwycięzców:

 • I miejsce – klasy: ex aequo I Tm i I T g
 • II miejsce – klasa IT ib
 • III miejsce – klasy: ex aequo I T ia i I Bm

            Klasy, które zajęły I miejsce otrzymały nagrodę – wybrany przez siebie dzień bez pytania dla całej klasy. Gratulujemy!

            Integracja klas pierwszych w ZS nr 2 była okazją do świetnej zabawy i wzajemnego poznania się najmłodszego rocznika w naszej szkole. Samorząd Uczniowski wykazał się niezwykłym zaangażowaniem i kreatywnością, a uczniowie klas pierwszych chętnie włączyli się we wspólną zabawę i zintegrowali się ze sobą.  

            Poniżej przedstawiamy fragmenty wywiadu przedstawiciela SU z uczniami klas pierwszych tuż po zakończeniu imprezy.

Wywiad z uczniami klas pierwszych

Natalia Madeja, członek Samorządu Uczniowskiego

- Co sądzisz o dniu integracji dla klas pierwszych? Jak oceniasz taką inicjatywę?

Kacper Jegers, klasa 1 Te/s (klasa patronacka Centrum elektryczne ANIA)

- Jest bardzo miło, możemy się wszyscy poznać , zintegrować między sobą. Wydarzenie fajne i bardzo ciekawe.

Natalia Madeja, członek Samorządu Uczniowskiego

- Czy taki sposób integracji pomógł Ci w zintegrowaniu, zapoznaniu się z innymi uczniami oraz Twoją klasą?

Aleksandra Pontow, klasa 1 Trt

- Myślę, że tak, bo jest to bardzo fajne wydarzenie i chciałabym, aby takich wydarzeń było więcej. Można się na nich poznać, pośmiać i ogólnie jest fajnie.

Natalia Madeja, członek Samorządu Uczniowskiego

- Chciałbyś, aby takie wydarzenie odbyło się w przyszłym roku?

Tobiasz Tałaj, klasa 1 Zsa

- No oczywiście. Jest to dobry pomysł, aby poznać osoby z innych klas oraz osoby działające w samorządzie szkolnym.

Natalia Madeja, członek Samorządu Uczniowskiego

- Czy według Was można by dodać coś do programu?

Tomasz Kurzyński, klasa 1 Tm

- Wydaję mi się, że więcej konkurencji, takich jak przeciąganie liny, macarena. I żeby taka integracja trwała przez cały dzień. Oby więcej takich imprez!

Miłosz Szkop, klasa 1 Zsa

- Według mnie program był dobry, nic bym w nim nie zmienił.

 

WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA

w Zespole Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu

          W dniach 21 – 28.10.2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wymianie polsko – niemieckiej z klubem sportowym FC – Lau Brechte z Ochtrup. W tym roku gościliśmy u siebie 21 uczniów wraz z opiekunami z Niemiec. Przedstawicielami naszej szkoły byli:

Kl. III Ti
Damian Nowak
Mateusz Boras
Natalia Madeja
Kl.III Trt
Monika Wawrzyniak
Joanna Cyl
Kluska Weronika
Paulina Łuczak
II Tt
Katarzyna Brąś
Magdalena Cieślak
Wiktoria Zielińska
IITm
Błaźej Patyk
Krzysztof Ferdynus
Kacper Owczarek
Konrad Rosa
Mateusz Faiński
Kl I Tt
Wojciech Bosiak
Justyna Łuczak
Paulina Kita
ITg
Nakonowska Małgorzata

wraz  z opiekunami: Joanną Jakubczyk, Moniką Chudy, Iwoną Janecką i Rafałem Domagałą.

Wspólnie realizowaliśmy ciekawy program, który pozwolił nam się lepiej poznać i zintegrować.  Bralismy udział m.in. w warsztatach z pieczenia chleba, zajęciach artystycznych (plastycznych i muzycznych), multimedialnych lekcjach historii naszego miasta i regionu. Odwiedziliśmy i zwiedziliśmy zamek Książ w Wałbrzychu, miasto Wrocław i Karpacz. Szczególnym wyzwaniem okazała się dla nas wyprawa w góry, szlakiem Kotłów Małego i Wielkiego Stawu. Nie zabrakło również zajęć sportowych: zumba, gra miejska, mała olimpiada sportowa, basen, kręgle oraz bilard. Nawiaząliśmy nowe znajomości, które mamy nadzieję, że przetrwają kolejne lata. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wymiany za zaangażowanie w budowanie przyjacielskich relacji z naszym niemieckim sąsiadem, a Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinasowanie programu Wieluń – Ochtrup 2017.

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

realizowany w Zespole Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu

Drodzy Czytelnicy!

            Zapraszamy Was, drodzy Czytelnicy, Uczniowie i Nauczyciele, i wszyscy Pracownicy szkoły, do biblioteki szkolnej. W związku z tym, że nasza szkoła włączyła się w Rządowy Program pn. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, otrzymaliśmy dofinansowanie i zakupiliśmy nowe książki. Są to, oprócz lektur szkolnych, nowości wydawnicze z różnych dziedzin. Mamy nadzieję, że każdy czytelnik znajdzie na naszych półkach – na nowych regałach! – coś interesującego dla siebie. A dla tych, którym język obcy nie jest obcy, mamy tytuły w języku angielskim i niemieckim.

            Poniżej przedstawiamy przykładowe tytuły nowych książek.

 • Chata Paul Young
 • Osiedle marzeń Wojciech Chmielarz
 • Młodość M. Coetzee
 • Home Harlan Coben
 • Dla duszy gram Andrzej Poniedzielski
 • Wiersze wybrane Emily Dickinson
 • Świat bez końca Ken Follett
 • Gra o tronR.R. Martin
 • Grunt pod nogami Jan Kaczkowski
 • Himalaistki Mariusz Sepioło
 • Inteligencja społeczna Daniel Goleman
 • Julia Anne Fortier
 • To Stephen King
 • Nieznośna lekkość bytu Milan Kundera
 • Lampiony Katarzyna Bonda
 • Metro 2033 Dmitry Glukhovsky
 • Immunitet Remigiusz Mróz
 • Słuchaj pieśni wiatru Haruki Murakami
 • Ponieważ cię kocham Guillaume Musso
 • Łowcy głów Jo Nesbo
 • Ósmy cud świata Magdalena Witkiewicz
 • Najpiękniejsze wiersze i piosenki Agnieszka Osiecka
 • Polska znana i mniej znana Elżbieta Dzikowska
 • Pypcie na języku Michał Rusinek
 • Dziewięć opowiadań D. Salinger
 • Ostatnia piosenka Nicholas Sparks
 • Gottland Mariusz Szczygieł
 • Prowadź swój pług przez kości Olga Tokarczuk
 • Morfina Szczepan Twardoch
 • Wspomnienia wojenne Karolina Lanckorońska
 • Życie jest wolnością Beata Pawlikowska
 • Van Gogh: życie. Twój Vincent Naifeh, G.W. Smith

Zapraszamy do czytania naszych nowości wydawniczych!

Bibliotekarki: Anna Pawlak – Łacina i Sylwia Marciniak

Wieczór Poetycki

Anny Pawlak – Łaciny

Autorki debiutanckiego tomiku poezji

Koraliki na rzemyku

w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu

          W dniu 27 października 2017 r. o godzinie 17.00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu miał miejsce wieczór poezji Anny Pawlak – Łaciny, autorki debiutanckiego tomiku poezji Koraliki na rzemykuWydanie tej książki jest nagrodą w konkursie literackim na wydanie książki, który został rozstrzygnięty w maju 2017 r. i jest to pierwszy tomik poezji wydany przez Powiatową Bibliotece Publiczną w Wieluniu. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor biblioteki Magdalena Wicher, witając wszystkich licznie zebranych gości – panią Grażynę Ryczyńską – Z – cę Przewodniczącego Rady Powiatu w Wieluniu, pana Andrzeja Stępnia Starostę Wieluńskiego, przedstawicieli instytucji kultury, dyrektorów szkół, w tym pana Dariusza Kowalczyka i panią Agatę Piskułę – dyrektorów Zespołu Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu oraz uczniów, nauczycieli, przyjaciół i rodzinę poetki i wszystkich, którzy zechcieli wstąpić do krainy poezji. Pan Starosta Wieluński Andrzej Stępień wręczył – w ramach nagrody za I miejsce w konkursie – autorce pół nakładu tomiku, czyli 75 egzemplarzy książek.

Poetycki spacer po wierszach z tomiku Koraliki na rzemyku poprowadziła Aneta Włodarczyk, polonistka z Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu i instruktorka śpiewu w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Wieluniu.

Rozmowa, przeplatana czytaniem wierszy w wykonaniu autorki, dotyczyła tematyki zbioru poetyckiego i życia, zainteresowań i inspiracji Anny Pawlak – Łaciny. Na koniec nastąpiły podziękowania poetki skierowane do osób, które pomogły w przygotowaniu uroczystości, i wręczenie poetycko – fotograficznych pamiątek wykonanych przez samą autorkę. Życzenia, gratulacje, rozdawanie autografów, wspólne zdjęcia na tle romantycznej dekoracji pełnej świec i wrzosów oraz słodki poczęstunek zakończyły ten poetycki wieczór promujący tomik Koraliki na rzemyku.

          Autorka Anna Pawlak – Łacina serdecznie dziękuję za przybycie na jej wieczór poetycki i piękne kwiaty oraz słowa uznania Dyrekcji szkoły, Nauczycielom i Uczniom Zespołu Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu i zaprasza do biblioteki szkolnej po zapoznanie się z tomikiem poezji Koraliki na rzemyku.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole zorganizowana została akcja tematycznych stref czytelniczych. Była to wystawa książek o różnej tematyce – kryminały, thrillery, powieści obyczajowe, książki podróżnicze oraz poezja. Czytelnicy po raz pierwszy mieli okazję zapoznać się z pozycjami zakupionymi niedawno z Rządowego Programu pn. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Zaprezentowane pozycje to przede wszystkim nowości wydawnicze, w tym powieści G. Musso, N. Sparksa, O. Tokarczuk, G. R. R. Martina, J. Stuhra, M. Szczygła, S. Kinga.

Akcję zorganizowały bibliotekarki: pani Sylwia Marciniak i pani Anna Pawlak – Łacina. Plakaty do poszczególnych stref wykonane zostały przez uczniów: Sergiusza Walkowiaka z klasy 1 Tg, Adama Czerwińskiego z klasy 1 Tm i Bartłomieja Klimka z klasy 2 Ti. Z wystawą zapoznali się m. in. uczniowie klas: 1Tm, 1 Tg, 2 Tt, 2  Tgi, 3 Ts.

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME