Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

Konkurs ortograficzny – Dyktando – etap szkolny

            W dniu 24 listopada 2017 r. miało miejsce dyktando dla uczniów naszej szkoły – to pierwszy etap przed Powiatowym Dyktandem „O Pióro Starosty Wieluńskiego”. W dyktandzie autorstwa pana Romana Błaszczyka najlepiej spisali się następujący uczestnicy:

 1. Justyna Łuczak    I TRT  2 błędy
 2. Paulina Nitecka    IV TR   6 błędów
 3. Weronika Ciesielska    I TG   9 błędów
 4. Adam Madej   I TIB    9 błędów
 5. Wiktoria Urban    II TGI   9 błędów.

            Gratulujemy zwycięzcom, którzy będą reprezentować ZS nr 2 na etapie powiatowym i życzymy Im bezbłędnych prac!

Kampania charytatywna

 "Świąteczne kartki dobroczynne"

 

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie.

Samorząd Uczniowski - jak co roku - włącza się

w kampanię charytatywną "Świąteczne kartki dobroczynne".

Kupując kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia,

rozprowadzane przez przedstawicieli SU,

wspieramy chorych, niepełnosprawnych,

podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda ("w górę serca").

Koszt jednej kartki z kopertą wynosi 2 zł.

Zapraszamy wszystkich Państwa do włączenia się w tę akcję,

bo pamiętajmy, że świąteczna kartka od kogoś bliskiego

potrafi rozjaśnić świat i na duszy robi się radośniej.

A podarowanie tradycyjnej kartki w czasach,

kiedy wielu z nas wysyła tylko życzenia drogą elektroniczną,

jest czymś wyjątkowym.

Zachęcamy z całego serca

Samorząd Uczniowski

z opiekunem, panią Anną Pawlak – Łaciną

Exempla trahunt

          Martyna Mazurek z klasy IV Technikum obsługi ruchu turystycznego jest dwukrotną stypendystką Prezesa Rady Ministrów, o czym piszemy na naszym Facebooku. Warto bliżej ją poznać i opowiedzieć o zaangażowaniu w życie szkoły i środowiska, o jej  zainteresowaniach i planach na przyszłość. Jak sama mówi, jej największe pasje to  turystyka, geografia, podróże i fotografia. W tym roku zdobyła pierwsze miejsce w szkolnym konkursie fotograficznym w kategorii – Portret. To niesamowite zdjęcie wakacyjne  można jeszcze obejrzeć w gablocie przy wejściu do szkolnej czytelni. Martyna lubi też oglądać filmy z dreszczykiem – thrillery i mocne kryminały. Te ulubione to: „Koneser”, „Milczenie owiec” i „Siedem”.

Do you speak English? Martyny nie musicie o to pytać. Nie tylko bardzo dobrze sobie radzi w języku Szekspira, ale jeszcze pragnie, aby równie dobrze mówić po hiszpańsku. Tym językiem zajmie się jednak dopiero po maturze. Teraz odlicza czas i marzy, aby kasztany nie zakwitły zbyt szybko. A propos języka angielskiego, to warto wspomnieć o dwutygodniowym pobycie Martyny w Oxfordzie podczas poprzednich wakacji w 2016 r. To była wspaniała nagroda – kurs języka angielskiego dla najlepszej uczennicy w szkole ufundowany przez Pana Pawła Szataniaka - przewodniczącego Rady Nadzorczej firmy Wielton SA. Pobyt w Oxfordzie wspomina przede wszystkim ze względu na zaskakujące doznanie braku barier w mówieniu. Po prostu jesteś tam i mówisz, a Twój lęk, że nie potrafisz, szybko się rozpływa.

Martyna czyta też i interpretuje poezję polską i anglojęzyczną. Wieczory poezji w naszej szkole - tak. Konkursy recytatorskie – jasne, że tak.  W tym roku po raz czwarty będzie brała udział Międzyszkolnym Konkursie Poezji Angielskiej. Jest dwukrotną laureatką tego konkursu. Recytowała już wiersze W. H. Audena, D. Thomasa i S. Plath,  a w tym roku zmierzy się z wierszem ….. , nie, jeszcze tej informacji nie zdradzimy. Konkurs już 8 grudnia. Powodzenia!!!!!!  

Talenty aktorskie? Też nie są Martynie obce. Reprezentowała Międzyszkolną Bursę w Przeglądzie Teatralnym młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w Wieluniu. A ostatnio wcieliła się w rolę Dziewczyny w spektaklu „Pieszo” na podstawie sztuki S. Mrożka amatorskiego koła teatralnego wpół do czwartej działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu.

Myślami jest już na studiach i w wymarzonej pracy. Jeszcze nie zdecydowała, czy ma to być dziennikarstwo podróżnicze, czy może studia związane z mediami. Możemy być pewni, że bez względu na to, co wybierze, włoży w to swoje serce, energię i zaangażowanie. I  to na 100 procent. Martyna inaczej po prostu nie umie.

Czy to jest właśnie recepta na sukces? Na to pytanie Martyna odpowiada: „Przede wszystkim, trzeba jasno określić cele i pamiętać, że każdy dzień jest ważny, aby je osiągnąć.”

JESIENNA POETYCKA ZADUMA W DŁUGOSZU 

            W dniu 20 listopada 2017 r. w czytelni została zorganizowana przez bibliotekarki, panią Annę Pawlak – Łacinę i panią Sylwię Marciniak, akcja  „Jesienna poetycka zaduma w Długoszu”. 

            Cele akcji to przede wszystkim zapoznanie młodzieży z nowościami wydawniczymi zakupionymi w ramach Rządowego Programu pn. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, poznanie wierszy i piosenek poetyckich znanych poetów, uwrażliwienie młodzieży na piękno słowa, propagowanie czytelnictwa. Na wspólnym czytaniu poezji byli obecni uczniowie klas II Ti oraz II Tg i, panie bibliotekarki oraz nauczycielka historii pani Karolina Kik. Wiersze czytali uczniowie: Błażej Stanek, Adrian Makowski, Piotr Sładek, Hubert Stempczyński, Bartłomiej Klimek, Mateusz Czyż, Samael Kałuża, Weronika Szczukiecka, Jakub Mordalski, Katarzyna Olek oraz nauczycielki pani Karolina Kik, pani Sylwia Marciniak i pani Anna Pawlak – Łacina.

Wiersze prezentowane na spotkaniu pochodziły z nowości wydawniczych, zakupionych w ramach rządowego projektu. Oprócz wierszy wysłuchaliśmy również piosenki, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka pt. „Oczy tej małej” w wykonaniu Katarzyny Olek uczennicy klasy II Tg i.

             Wiersze zaprezentowane:

 1. Osiecka Agnieszka Przysięgi na nowy rok
 2. Twardowski Jan Sprawiedliwość, Oda do rozpaczy
 3. Szymborska Wisława Nihil novi sub sole
 4. Szymborska Wisława Życie na poczekaniu
 5. Dylan Bob Śmierć to nie jest kres
 6. Dickinson Emily 1100 (Ostatnia noc jej życia)
 7. Kofta Jonasz Trzeba marzyć
 8. Kaczmarski Jacek Nie lubię
 9. Ginczanka Zuzanna Na zdarzenie z życia prywatnego
 10. Młynarski Wojciech Dwanaście godzin z życia kobiety
 11. Młynarski Wojciech Początek drogi
 12. Smith Patti Elegja
 13. Poświatowska Halina nie umiem powiedzieć słowem, wczoraj pisałam wiersze
 14. Poniedzielski Andrzej Czasem, tak człowieka kusi
 15. Pawlak – Łacina Anna Maskarada

Na koniec wysłuchaliśmy piosenki Skaldów „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” autorstwa Wojciecha Młynarskiego.

Przepiękną jesienną dekorację, pełną liści i świec, w czytelni stworzyły pani Agnieszka Szuster i pani Sylwia Marciniak. Nad oświetleniem i dźwiękiem czuwali pod kierunkiem pana Adama Spychały uczniowie z klasy II Ti Bartłomiej Klimek i Kamil Grela.

Pani wicedyrektor Agata Piskuła, podsumowując dzisiejsze poetyckie dopołudnie, powiedziała, że poezja jest lekturą dla każdego i wszyscy czytelnicy mogą w niej znaleźć coś ważnego dla siebie. Zatem – nie bójmy się poezji i wplatajmy ją w prozę życia.

 

 

Dzień Niepodległości

          Z okazji Dnia Niepodległości w naszej szkole zorganizowana została uroczystość, w której wystąpili uczniowie klas pierwszych 1Tib: Maksym Drosiński, Dawid Kostek oraz 1Tg: Joanna Jeziorna i Adam Surma. Pierwszoklasiści czytali fragmenty pamiętników z czasów I wojny światowej. Następnie odtworzony został film pt. 11 listopada 1918. Uroczystość przygotował nauczyciel historii pan Remigiusz Rudolf. Oprawa plastyczna i oświetleniowa zorganizowana została przez nauczycielki: panią Agnieszkę Szuster i panią Sylwię Marciniak oraz uczniów klasy 2ti Bartłomieja Klimka i Kamila Grelę.

 

KLUB LITERACKI

w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu

          Drodzy Uczniowie, w imieniu Macieja Bieszczada, doświadczonego poety, autora wielu tomów wierszy, jurora konkursów literackich, zapraszam wszystkich tych, którzy piszą wiersze, prozę lub chcieliby zacząć tworzyć, do nowo powstałego Klubu Literackiego.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 5 grudnia (wtorek) o godzinie 14.30 w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu. Zapraszam Was, Drodzy Twórcy, na to spotkanie, które - kto wie - pomoże rozpoznać drzemiące w Was, ale dotychczas niewykorzystane, możliwości i talent. Przyjdźcie ze swoimi pracami.

Anna Pawlak – Łacina

           (debiutująca niedawno poetka)

INTERGRACJA KLAS PIERWSZYCH

w ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 IM. JANA DŁUGOSZA W WIELUNIU

                W dniu 15 listopada 2017 r. podczas 4 i 5 godziny lekcyjnej na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość przygotowana przez młodzież Samorządu Uczniowskiego Integracja klas pierwszych. SU w składzie: Damian Czarny, Joanna Cyl, Natalia Madeja, Paweł Falender, Paulina Łuczak, Oliwia Smyrd oraz uczennice Klaudia Kluska i Paulina Pyzałka z klasy III Trt pod kierunkiem opiekuna SU pani Anny Pawlak – Łaciny przygotowali, po raz pierwszy w ZS nr 2, zabawę integracyjną dla uczniów klas pierwszych.

            Wychowawcy klas wraz ze swoimi uczniami uczestniczyli w różnych konkurencjach – młodzież z SU miała ich o wiele więcej przygotowanych, ale z braku czasu nie zrealizowano wszystkich pomysłów. Każda klasa pierwsza miała przygotować wcześniej transparent reklamujący kierunek klasy, hasło – okrzyk, piosenkę lub wiersz na temat specyfiki swego profilu oraz ubrać się charakterystycznie, zgodnie z typem klasy. Wyróżnić należy z pewnością klasę I Tm, którzy mieli rewelacyjne przebranie – plątanina kabli, przedłużaczy  oraz wychowawcę pana Wojciecha Maryniaka z kaskiem na głowie.

            Imprezę rozpoczął wspólny taniec – belgijka, do którego zostali zaproszeni również pan dyrektor Dariusz Kowalczyk i pani wicedyrektor Agata Piskuła. Wśród konkurencji znalazło się przesuwanie sznurka przez kilku uczestników – na czas, zabawa z krzesłami (kto pierwszy, ten lepszy) i zadanie pamięciowe dla wychowawców: powiedzieć z pamięci całą listę uczniów. Bezbłędna była pani Alicja Ingram, wychowawca klasy I Tia, oraz uczeń z klasy ITib Patryk Zaton (w zastępstwie za nieobecną panią Magdalenę Ingram). Świetnie poradzili sobie również pan Wojciech Maryniak i pani Marta Konieczna – Kucharska.

            Jury w składzie: pan Dariusz Kowalczyk, pani Agata Piskuła, pani Ewa Urbaś i pani Anna Pawlak – Łacina wyłonili zwycięzców:

 • I miejsce – klasy: ex aequo I Tm i I T g
 • II miejsce – klasa IT ib
 • III miejsce – klasy: ex aequo I T ia i I Bm

            Klasy, które zajęły I miejsce otrzymały nagrodę – wybrany przez siebie dzień bez pytania dla całej klasy. Gratulujemy!

            Integracja klas pierwszych w ZS nr 2 była okazją do świetnej zabawy i wzajemnego poznania się najmłodszego rocznika w naszej szkole. Samorząd Uczniowski wykazał się niezwykłym zaangażowaniem i kreatywnością, a uczniowie klas pierwszych chętnie włączyli się we wspólną zabawę i zintegrowali się ze sobą.  

            Poniżej przedstawiamy fragmenty wywiadu przedstawiciela SU z uczniami klas pierwszych tuż po zakończeniu imprezy.

Wywiad z uczniami klas pierwszych

Natalia Madeja, członek Samorządu Uczniowskiego

- Co sądzisz o dniu integracji dla klas pierwszych? Jak oceniasz taką inicjatywę?

Kacper Jegers, klasa 1 Te/s (klasa patronacka Centrum elektryczne ANIA)

- Jest bardzo miło, możemy się wszyscy poznać , zintegrować między sobą. Wydarzenie fajne i bardzo ciekawe.

Natalia Madeja, członek Samorządu Uczniowskiego

- Czy taki sposób integracji pomógł Ci w zintegrowaniu, zapoznaniu się z innymi uczniami oraz Twoją klasą?

Aleksandra Pontow, klasa 1 Trt

- Myślę, że tak, bo jest to bardzo fajne wydarzenie i chciałabym, aby takich wydarzeń było więcej. Można się na nich poznać, pośmiać i ogólnie jest fajnie.

Natalia Madeja, członek Samorządu Uczniowskiego

- Chciałbyś, aby takie wydarzenie odbyło się w przyszłym roku?

Tobiasz Tałaj, klasa 1 Zsa

- No oczywiście. Jest to dobry pomysł, aby poznać osoby z innych klas oraz osoby działające w samorządzie szkolnym.

Natalia Madeja, członek Samorządu Uczniowskiego

- Czy według Was można by dodać coś do programu?

Tomasz Kurzyński, klasa 1 Tm

- Wydaję mi się, że więcej konkurencji, takich jak przeciąganie liny, macarena. I żeby taka integracja trwała przez cały dzień. Oby więcej takich imprez!

Miłosz Szkop, klasa 1 Zsa

- Według mnie program był dobry, nic bym w nim nie zmienił.

 

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME