Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

Wywiad z uczennicą klasy 4 technikum obsługi turystycznej, stypendystką Prezesa Rady Ministrów – Martyną Mazurek

Natalia Madeja, Członek Samorządu Uczniowskiego

- Przede wszystkim w imieniu Samorządu Uczniowskiego i całej Społeczności Szkolnej chcę Ci pogratulować stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Martyna Mazurek, Stypendystka Prezesa Rady Ministrów

-  Dziękuję bardzo!

N.M  Jakie są Twoje zainteresowania? Ulubione książki, muzyka?

M.M:

- Moją główną pasją są podróże, podróże i jeszcze raz podróże! Dzięki nim poznaję wiele kultur, języków, osób oraz co najważniejsze czerpię z nich największą satysfakcję. To jest uczucie po prostu nie do opisania. Odwiedziłam już wiele państw w Europie oraz Tunezję. Najbardziej zakochałam się w Hiszpanii - ten klimat, język, ludzie. Coś niesamowitego! Drugą pasją, która w zasadzie łączy się z podróżami, są góry. Kocham góry. Nasze piękne, polskie góry. To one są dla mnie przystanią, w której odczuwam największy spokój oraz szczęście. Moim hobby również mogę nazwać taniec. Gdy mam zły humor lub natłok złych myśli, to właśnie taniec sprawia, że wszystko znika i czuję się dużo lepiej.  Jeśli książki i filmy, to tylko podróżnicze, kryminalne bądź thrillery. Ulubione to oczywiście: Milczenie owiec, Koneser, Siedem, Dziewczyna z tatuażem. A podróżnicze? – to na pewno autorstwa mojego największego autorytetu, Martyny Wojciechowskiej. Co do muzyki? Nie ograniczam się do jednego gatunku. Słucham tego, co mi się spodoba lub tego, na co mam w danej chwili ochotę.

N.M.:  Jakie miejsca możesz polecić, które odwiedziłaś?

M.M:

- Wszystkie miejsca, które odwiedziłam, uważam za cudowne, ale gdybym musiała wybrać kilka, to na pewno będzie moja kochana Hiszpania – Andaluzja - południowy region Hiszpanii, Barcelona - perełka Katalonii oraz Majorka - taki mały raj w Europie z palmami, czystym i ciepłym morzem i pięknymi widokami.

N.M: Z kim najczęściej podróżujesz?

M.M:

-  Najczęściej podróżuję z mamą lub z chłopakiem.

N.M: Jakie miejsca chcesz odwiedzić w przyszłym roku?

M.M:

- Już mam zaplanowaną wycieczkę objazdową samochodem po całych Włoszech i dodatkowo po drodze Austrię. Na pewno pojadę w moje ukochane góry - tym razem w Bieszczady! A reszta okaże się w przyszłym roku.

N.M.: Jakie masz plany na przyszłość? Wybierasz się na studia?

M.M:

- Tak naprawdę mam dwie wersje na przyszłość. Pierwsza, którą najbardziej chciałabym zrealizować, to praca w mediach jako dziennikarka bądź pogodynka. Z tego też powodu myślę o studiach pod kątem właśnie mediów i dziennikarstwa. Ponadto chciałabym się nauczyć języka hiszpańskiego, ponieważ jest to piękny język. A druga wersja to praca rezydenta biura podróży Itaka bądź Rainbow, ponieważ podoba mi się taka praca i na pewno dałabym sobie radę z moją otwartością do ludzi.

N.M: Myślałaś o studiach za granicą?

M.M:

- O studiach za granicą nie myślałam, ponieważ u nas w Polsce są również dobre uczelnie. Za to  myślałam o pracy za granicą – być na przykład rezydentem biura podróży.

N.M: Czy nauka kiedykolwiek sprawiała Ci problemy? Jak to wyglądało w szkole podstawowej i w gimnazjum?

M.M:

- Tak szczerze mówiąc, to nie uczyłam się za bardzo ani w szkole podstawowej ani w gimnazjum, więc nie umiem stwierdzić, czy sprawiało mi to problem. Nie uczyłam się wtedy, ponieważ chciałam w 100% wykorzystać dzieciństwo. Dopiero zaczęłam się uczyć od technikum. W zasadzie ot tak. I jak się okazuje, z powodzeniem.

N.M.: Co lubisz robić w wolnej chwili?

M.M:

- Teraz tak naprawdę nie mam wolnych chwil, ponieważ ciągle uczę się do matury. Ale jeżeli już takowe są, to lubię spędzać czas ze znajomymi i rodziną, oglądać filmy, czytać książki lub blogi podróżnicze.

N.M: A jak podobało Ci się w Oksfordzie? Co dał Ci ten pobyt?

M.M:

- Byłam w szkole EF (Education First), która znajduję się w mieście Oksford. Szkoła ta umożliwia naukę nie tylko w języku angielskim, ale także w języku niemieckim, hiszpańskim bądź chińskim. Działa na najwyższym poziomie. Bardzo podobały mi się zajęcia, ponieważ każdy mógł się na nich wypowiedzieć. Ten pobyt przede wszystkim przełamał we mnie barierę językową. Nie przejmowałam się, czy dobrze wypowiadam jakieś słowo bądź zdanie, lecz po prostu mówiłam. I to było dla mnie najważniejsze.

N.M: Bierzesz udział w naszych szkolnych wieczorach poezji, czasem w przedstawieniach poza szkołą, w kole teatralnym „W pół do czwartej” oraz w konkursach, na których recytujesz poezję w języku angielskim. Lubisz to? Lubisz występować przed innymi? Nie czujesz wtedy tremy? Nie sprawia Ci to problemu?

M.M:

- Bardzo lubię poezję, ponieważ w każdym tekście można znaleźć coś dla siebie. W smutnych chwilach jest dobrym ukojeniem bólu. A ponadto ukazuje wszystko, co jest prawdziwe w życiu. Ogólnie lubię występować publicznie. Na początku czuję straszną tremę, cała się trzęsę, żołądek mi się skręca, lecz już później wszystko przechodzi i myślę tylko, by jak najlepiej wypaść.

N.M: Masz jakieś postanowienia noworoczne?

M.M:

-  Tak. Po maturze chcę zacząć chodzić systematycznie na siłownię i zumbę.

N.M: Z tego co wiem, bardzo lubisz robić zdjęcia. Fotografujesz ludzi, przyrodę czy może coś innego?

M.M

-  Fotografuję przede wszystkim sercem – wszystkiemu, co wpadnie mi w oko, co uważam za piękne.

N.M Dziękuję bardzo za rozmowę. Życzę Ci dalszych sukcesów w nauce i równie dobrych osiągnięć, a przede wszystkim jak najlepiej zdanej matury!

M.M

- Bardzo dziękuję, mam taką nadzieję, że tak będzie!

 

Konkurs ortograficzny – Dyktando – etap szkolny

            W dniu 24 listopada 2017 r. miało miejsce dyktando dla uczniów naszej szkoły – to pierwszy etap przed Powiatowym Dyktandem „O Pióro Starosty Wieluńskiego”. W dyktandzie autorstwa pana Romana Błaszczyka najlepiej spisali się następujący uczestnicy:

 1. Justyna Łuczak    I TRT  2 błędy
 2. Paulina Nitecka    IV TR   6 błędów
 3. Weronika Ciesielska    I TG   9 błędów
 4. Adam Madej   I TIB    9 błędów
 5. Wiktoria Urban    II TGI   9 błędów.

            Gratulujemy zwycięzcom, którzy będą reprezentować ZS nr 2 na etapie powiatowym i życzymy Im bezbłędnych prac!

Kampania charytatywna

 "Świąteczne kartki dobroczynne"

 

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie.

Samorząd Uczniowski - jak co roku - włącza się

w kampanię charytatywną "Świąteczne kartki dobroczynne".

Kupując kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia,

rozprowadzane przez przedstawicieli SU,

wspieramy chorych, niepełnosprawnych,

podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda ("w górę serca").

Koszt jednej kartki z kopertą wynosi 2 zł.

Zapraszamy wszystkich Państwa do włączenia się w tę akcję,

bo pamiętajmy, że świąteczna kartka od kogoś bliskiego

potrafi rozjaśnić świat i na duszy robi się radośniej.

A podarowanie tradycyjnej kartki w czasach,

kiedy wielu z nas wysyła tylko życzenia drogą elektroniczną,

jest czymś wyjątkowym.

Zachęcamy z całego serca

Samorząd Uczniowski

z opiekunem, panią Anną Pawlak – Łaciną

Exempla trahunt

          Martyna Mazurek z klasy IV Technikum obsługi ruchu turystycznego jest dwukrotną stypendystką Prezesa Rady Ministrów, o czym piszemy na naszym Facebooku. Warto bliżej ją poznać i opowiedzieć o zaangażowaniu w życie szkoły i środowiska, o jej  zainteresowaniach i planach na przyszłość. Jak sama mówi, jej największe pasje to  turystyka, geografia, podróże i fotografia. W tym roku zdobyła pierwsze miejsce w szkolnym konkursie fotograficznym w kategorii – Portret. To niesamowite zdjęcie wakacyjne  można jeszcze obejrzeć w gablocie przy wejściu do szkolnej czytelni. Martyna lubi też oglądać filmy z dreszczykiem – thrillery i mocne kryminały. Te ulubione to: „Koneser”, „Milczenie owiec” i „Siedem”.

Do you speak English? Martyny nie musicie o to pytać. Nie tylko bardzo dobrze sobie radzi w języku Szekspira, ale jeszcze pragnie, aby równie dobrze mówić po hiszpańsku. Tym językiem zajmie się jednak dopiero po maturze. Teraz odlicza czas i marzy, aby kasztany nie zakwitły zbyt szybko. A propos języka angielskiego, to warto wspomnieć o dwutygodniowym pobycie Martyny w Oxfordzie podczas poprzednich wakacji w 2016 r. To była wspaniała nagroda – kurs języka angielskiego dla najlepszej uczennicy w szkole ufundowany przez Pana Pawła Szataniaka - przewodniczącego Rady Nadzorczej firmy Wielton SA. Pobyt w Oxfordzie wspomina przede wszystkim ze względu na zaskakujące doznanie braku barier w mówieniu. Po prostu jesteś tam i mówisz, a Twój lęk, że nie potrafisz, szybko się rozpływa.

Martyna czyta też i interpretuje poezję polską i anglojęzyczną. Wieczory poezji w naszej szkole - tak. Konkursy recytatorskie – jasne, że tak.  W tym roku po raz czwarty będzie brała udział Międzyszkolnym Konkursie Poezji Angielskiej. Jest dwukrotną laureatką tego konkursu. Recytowała już wiersze W. H. Audena, D. Thomasa i S. Plath,  a w tym roku zmierzy się z wierszem ….. , nie, jeszcze tej informacji nie zdradzimy. Konkurs już 8 grudnia. Powodzenia!!!!!!  

Talenty aktorskie? Też nie są Martynie obce. Reprezentowała Międzyszkolną Bursę w Przeglądzie Teatralnym młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w Wieluniu. A ostatnio wcieliła się w rolę Dziewczyny w spektaklu „Pieszo” na podstawie sztuki S. Mrożka amatorskiego koła teatralnego wpół do czwartej działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu.

Myślami jest już na studiach i w wymarzonej pracy. Jeszcze nie zdecydowała, czy ma to być dziennikarstwo podróżnicze, czy może studia związane z mediami. Możemy być pewni, że bez względu na to, co wybierze, włoży w to swoje serce, energię i zaangażowanie. I  to na 100 procent. Martyna inaczej po prostu nie umie.

Czy to jest właśnie recepta na sukces? Na to pytanie Martyna odpowiada: „Przede wszystkim, trzeba jasno określić cele i pamiętać, że każdy dzień jest ważny, aby je osiągnąć.”

JESIENNA POETYCKA ZADUMA W DŁUGOSZU 

            W dniu 20 listopada 2017 r. w czytelni została zorganizowana przez bibliotekarki, panią Annę Pawlak – Łacinę i panią Sylwię Marciniak, akcja  „Jesienna poetycka zaduma w Długoszu”. 

            Cele akcji to przede wszystkim zapoznanie młodzieży z nowościami wydawniczymi zakupionymi w ramach Rządowego Programu pn. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, poznanie wierszy i piosenek poetyckich znanych poetów, uwrażliwienie młodzieży na piękno słowa, propagowanie czytelnictwa. Na wspólnym czytaniu poezji byli obecni uczniowie klas II Ti oraz II Tg i, panie bibliotekarki oraz nauczycielka historii pani Karolina Kik. Wiersze czytali uczniowie: Błażej Stanek, Adrian Makowski, Piotr Sładek, Hubert Stempczyński, Bartłomiej Klimek, Mateusz Czyż, Samael Kałuża, Weronika Szczukiecka, Jakub Mordalski, Katarzyna Olek oraz nauczycielki pani Karolina Kik, pani Sylwia Marciniak i pani Anna Pawlak – Łacina.

Wiersze prezentowane na spotkaniu pochodziły z nowości wydawniczych, zakupionych w ramach rządowego projektu. Oprócz wierszy wysłuchaliśmy również piosenki, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka pt. „Oczy tej małej” w wykonaniu Katarzyny Olek uczennicy klasy II Tg i.

             Wiersze zaprezentowane:

 1. Osiecka Agnieszka Przysięgi na nowy rok
 2. Twardowski Jan Sprawiedliwość, Oda do rozpaczy
 3. Szymborska Wisława Nihil novi sub sole
 4. Szymborska Wisława Życie na poczekaniu
 5. Dylan Bob Śmierć to nie jest kres
 6. Dickinson Emily 1100 (Ostatnia noc jej życia)
 7. Kofta Jonasz Trzeba marzyć
 8. Kaczmarski Jacek Nie lubię
 9. Ginczanka Zuzanna Na zdarzenie z życia prywatnego
 10. Młynarski Wojciech Dwanaście godzin z życia kobiety
 11. Młynarski Wojciech Początek drogi
 12. Smith Patti Elegja
 13. Poświatowska Halina nie umiem powiedzieć słowem, wczoraj pisałam wiersze
 14. Poniedzielski Andrzej Czasem, tak człowieka kusi
 15. Pawlak – Łacina Anna Maskarada

Na koniec wysłuchaliśmy piosenki Skaldów „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” autorstwa Wojciecha Młynarskiego.

Przepiękną jesienną dekorację, pełną liści i świec, w czytelni stworzyły pani Agnieszka Szuster i pani Sylwia Marciniak. Nad oświetleniem i dźwiękiem czuwali pod kierunkiem pana Adama Spychały uczniowie z klasy II Ti Bartłomiej Klimek i Kamil Grela.

Pani wicedyrektor Agata Piskuła, podsumowując dzisiejsze poetyckie dopołudnie, powiedziała, że poezja jest lekturą dla każdego i wszyscy czytelnicy mogą w niej znaleźć coś ważnego dla siebie. Zatem – nie bójmy się poezji i wplatajmy ją w prozę życia.

 

 

Dzień Niepodległości

          Z okazji Dnia Niepodległości w naszej szkole zorganizowana została uroczystość, w której wystąpili uczniowie klas pierwszych 1Tib: Maksym Drosiński, Dawid Kostek oraz 1Tg: Joanna Jeziorna i Adam Surma. Pierwszoklasiści czytali fragmenty pamiętników z czasów I wojny światowej. Następnie odtworzony został film pt. 11 listopada 1918. Uroczystość przygotował nauczyciel historii pan Remigiusz Rudolf. Oprawa plastyczna i oświetleniowa zorganizowana została przez nauczycielki: panią Agnieszkę Szuster i panią Sylwię Marciniak oraz uczniów klasy 2ti Bartłomieja Klimka i Kamila Grelę.

 

KLUB LITERACKI

w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu

          Drodzy Uczniowie, w imieniu Macieja Bieszczada, doświadczonego poety, autora wielu tomów wierszy, jurora konkursów literackich, zapraszam wszystkich tych, którzy piszą wiersze, prozę lub chcieliby zacząć tworzyć, do nowo powstałego Klubu Literackiego.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 5 grudnia (wtorek) o godzinie 14.30 w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu. Zapraszam Was, Drodzy Twórcy, na to spotkanie, które - kto wie - pomoże rozpoznać drzemiące w Was, ale dotychczas niewykorzystane, możliwości i talent. Przyjdźcie ze swoimi pracami.

Anna Pawlak – Łacina

           (debiutująca niedawno poetka)

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME