Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

Przerwa na czytanie – na książek poznawanie

            Kolejną akcją biblioteki szkolnej w ramach realizacji Rządowego Programu pn. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” było grudniowe czytanie książek podczas długiej przerwy. Akcja miała na celu zachęcenie uczniów do sięgnięcia po nowości wydawnicze zakupione do biblioteki szkolnej oraz oderwania uczniów od ciągłego korzystania z telefonów. Chodziło również o odpoczynek od spraw bieżących, szkolnych problemów, oderwania się od rzeczywistości i przeniesienia się w literacki świat. Wielu uczniów, dzięki tej akcji, wypożyczyło nowe książki i zrobiło sobie rzeczywiście przerwę na czytanie.

IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS

PIOSENKI I POEZJI ANGIELSKIEJ I NIEMIECKIEJ

          8 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Wieluniu odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki i Poezji Angielskiej i Niemieckiej, zorganizowany przez nauczycielki języków obcych panią Ewę Urbaś i panią Monikę Chudy. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 50 uczestników z 13 szkół powiatu wieluńskiego. Jury w składzie: pani Małgorzata Sawicka - nauczycielka j. angielskiego w Zespole Szkół i Przedszkola w Mokrsku, pan Jarosław Furmańczyk – nauczyciel j. angielskiego w Szkole Podstawowej w Złoczewie, pani Wanda Ociepa – nauczycielka j. niemieckiego w ZS nr 3 w Wieluniu, pani Edyta Woźniak - nauczycielka j. niemieckiego w Szkole Podstawowej w Osjakowie oraz pani Irena Siorek – instruktorka muzyczna i kapelmistrzyni Orkiestry Dętej w Czarnożyłach wybrało laureatów w 4 kategoriach:

piosenka angielska

 1. Paulina Sitarska z II LO w Wieluniu („When we were young” Adele)
 2.  Sandra Stochmiałek z II LO w Wieluniu („Love on the Brain” Rihanna)
 3. Katarzyna Olek z ZS nr 2 w Wieluniu („Love That Will Last” Renee Olstead)

wiersz angielski

 1. Adrianna Lenarczyk z SP nr 2 w Wieluniu („Goerge, who played with a dangerous toy and suffered a catastrophe of considerable dimensions” Hilaire Belloc)
 2. Natalia Osmelak z SP nr 2 w Wieluniu („The Witches” Roald Dahl)
 3. Jakub Niciejewski z PSP w Czarnożyłach („I Wandered Lonely as a Cloud (Daffodils)” William Wordsworth

piosenka niemiecka

 1. Paulina Jarząb z I LO w Wieluniu (Einmal am Tag” Anna Jantar)
 2. Natalia Łączna z ZS nr 1 w Wieluniu („Was bleibt” Yvonne Catterfeld)
 3. Karolina Lis z I LO w Wieluniu („Guten Morgen Freiheit” Yvonne Catterfeld )

wiersz niemiecki

 1. Alexandra Jackson-Cole z SP w Ostrówku („Sachliche Romanze” Erich Kästner)
 2. Martyna Kołodziejczyk z I LO w Wieluniu („Bericht” Johannes Bobrowski)
 3. Natalia Matławska z I LO w Wieluniu („Die Lorelei” Heinrich Heine)

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy świetnych występów. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc przy organizacji konkursu oraz sponsorom za ufundowanie nagród: Księgarni Globus w Wieluniu, Wydawnictwom: Oxford University Press i Pearson oraz Radzie Rodziców przy ZS nr 2 w Wieluniu.

Specjalne podziękowania dla absolwenta naszej szkoły, Pawła Wlazłego, który po raz kolejny był odpowiedzialny za oprawę muzyczną konkursu.

Również wielkie podziękowania dla nauczycielek pani Agnieszki Szuster za piękną zimową dekorację czytelni, w której zagościł nawet bałwanek (mimo gorącej atmosfery konkursu, nie roztopił się! J

POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

O „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”

         W dniu 5 grudnia 2017 roku o godz. 9:00 w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu odbyła się VII edycja konkursu ortograficznego o „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”. Organizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe, Powiatowa Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych wyłonionych drogą szkolnych eliminacji. Tekst pt.: „Mimowolny epizod” podyktował pan dr Adam Rychlik (pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Podczas sprawdzania prac przez Jury, pan doktor wygłosił wykład dla młodzieży pt.: „Językowe ciekawostki”.

Jury wyłoniło zwycięzców Powiatowego Konkursu Ortograficznego:

 • I miejsce – Michał Rozmarynowski I LO
 • II miejsce – Justyna Łuczak ZS nr 2
 • III miejsce – Natalia Ciosek ZS nr 3

Nagrodą główną konkursu było „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”. Za II i III miejsce uczniowie również otrzymali pióra. Pozostali uczestnicy konkursu dostali dyplomy za udział.

 

Spotkanie z Magdaleną Pioruńską autorką książki „Twierdza Kimerydu”

          W dniu 6 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu odbyło się spotkanie Magdaleny Pioruńskiej z uczniami szkoły – fanami literatury fantasy. Spotkanie prowadziła nauczycielka języka polskiego pani Maria Wardęga. Podczas pierwszej części rozmowa koncentrowała się na literaturze fantastycznej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści George’a R.R. Martina „Gra o tron” i „Nawałnica mieczy”. Następnie przedmiotem rozmowy stała się książka Magdaleny Pioruńskiej „Twierdza Kimerydu”, której fragmenty, czytane przez uczniów, stanowiły ilustrację wypowiedzi autorki dotyczących postaci i problemów w niej zawartych. W trzeciej, najbardziej dynamicznej części spotkania, pytania mogli zadawać jego uczestnicy. Były one bardzo wnikliwe, a niektóre zaskoczyły nawet autorkę. Temperament, osobowość i umiejętność nawiązania kontaktu autorki z młodymi ludźmi rozbudziły autentyczne zainteresowanie młodzieży samym procesem tworzenia.

Warto podkreślić, że spotkanie odbyło się w scenografii oddającej klimat literatury fantastycznej. Współtworzyły ją: replika Żelaznego Tronu przygotowana przez uczniów i autorkę pomysłu, polonistkę i bibliotekarkę, Sylwię Marciniak, (która wspólnie z nauczycielką Agnieszką Szuster odpowiada za oprawę plastyczną imprez szkolnych); wystawa grafik, pocztówek i zakładek stworzonych do książki „Twierdza Kimerydu”.

 

Konkurs "Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!"

          29 listopada 2017 roku miała miejsce trzecia w naszej szkole edycja konkursu "Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!". Tym razem wzięła w nim udział imponująca liczba 39 uczniów z klas pierwszych technikum oraz 1 uczeń z Liceum im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu.  Awans do następnego etapu osiągnęli Bartosz Karcz kl. 1 Tm, Michał Błasiak i Patryk Ignasiak z kl. 1 Tib oraz Sergiusz Walkowiak z kl. 1 Tg. Następny etap odbędzie się w Warszawie, w siedzibie Sejmu RP. Konkurs pod patronatem IPN O/Łódź jest organizowany przez parlamentarzystów woj. łódzkiego, m.in. posła na Sejm RP Piotra Polaka.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom!
Dorota Więckowska, Sylwia Marciniak i Remigiusz Rudolf

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME