Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS

PIOSENKI I POEZJI ANGIELSKIEJ I NIEMIECKIEJ

          8 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Wieluniu odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki i Poezji Angielskiej i Niemieckiej, zorganizowany przez nauczycielki języków obcych panią Ewę Urbaś i panią Monikę Chudy. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 50 uczestników z 13 szkół powiatu wieluńskiego. Jury w składzie: pani Małgorzata Sawicka - nauczycielka j. angielskiego w Zespole Szkół i Przedszkola w Mokrsku, pan Jarosław Furmańczyk – nauczyciel j. angielskiego w Szkole Podstawowej w Złoczewie, pani Wanda Ociepa – nauczycielka j. niemieckiego w ZS nr 3 w Wieluniu, pani Edyta Woźniak - nauczycielka j. niemieckiego w Szkole Podstawowej w Osjakowie oraz pani Irena Siorek – instruktorka muzyczna i kapelmistrzyni Orkiestry Dętej w Czarnożyłach wybrało laureatów w 4 kategoriach:

piosenka angielska

 1. Paulina Sitarska z II LO w Wieluniu („When we were young” Adele)
 2.  Sandra Stochmiałek z II LO w Wieluniu („Love on the Brain” Rihanna)
 3. Katarzyna Olek z ZS nr 2 w Wieluniu („Love That Will Last” Renee Olstead)

wiersz angielski

 1. Adrianna Lenarczyk z SP nr 2 w Wieluniu („Goerge, who played with a dangerous toy and suffered a catastrophe of considerable dimensions” Hilaire Belloc)
 2. Natalia Osmelak z SP nr 2 w Wieluniu („The Witches” Roald Dahl)
 3. Jakub Niciejewski z PSP w Czarnożyłach („I Wandered Lonely as a Cloud (Daffodils)” William Wordsworth

piosenka niemiecka

 1. Paulina Jarząb z I LO w Wieluniu (Einmal am Tag” Anna Jantar)
 2. Natalia Łączna z ZS nr 1 w Wieluniu („Was bleibt” Yvonne Catterfeld)
 3. Karolina Lis z I LO w Wieluniu („Guten Morgen Freiheit” Yvonne Catterfeld )

wiersz niemiecki

 1. Alexandra Jackson-Cole z SP w Ostrówku („Sachliche Romanze” Erich Kästner)
 2. Martyna Kołodziejczyk z I LO w Wieluniu („Bericht” Johannes Bobrowski)
 3. Natalia Matławska z I LO w Wieluniu („Die Lorelei” Heinrich Heine)

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy świetnych występów. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc przy organizacji konkursu oraz sponsorom za ufundowanie nagród: Księgarni Globus w Wieluniu, Wydawnictwom: Oxford University Press i Pearson oraz Radzie Rodziców przy ZS nr 2 w Wieluniu.

Specjalne podziękowania dla absolwenta naszej szkoły, Pawła Wlazłego, który po raz kolejny był odpowiedzialny za oprawę muzyczną konkursu.

Również wielkie podziękowania dla nauczycielek pani Agnieszki Szuster za piękną zimową dekorację czytelni, w której zagościł nawet bałwanek (mimo gorącej atmosfery konkursu, nie roztopił się! J

POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

O „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”

         W dniu 5 grudnia 2017 roku o godz. 9:00 w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu odbyła się VII edycja konkursu ortograficznego o „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”. Organizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe, Powiatowa Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych wyłonionych drogą szkolnych eliminacji. Tekst pt.: „Mimowolny epizod” podyktował pan dr Adam Rychlik (pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Podczas sprawdzania prac przez Jury, pan doktor wygłosił wykład dla młodzieży pt.: „Językowe ciekawostki”.

Jury wyłoniło zwycięzców Powiatowego Konkursu Ortograficznego:

 • I miejsce – Michał Rozmarynowski I LO
 • II miejsce – Justyna Łuczak ZS nr 2
 • III miejsce – Natalia Ciosek ZS nr 3

Nagrodą główną konkursu było „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”. Za II i III miejsce uczniowie również otrzymali pióra. Pozostali uczestnicy konkursu dostali dyplomy za udział.

 

Spotkanie z Magdaleną Pioruńską autorką książki „Twierdza Kimerydu”

          W dniu 6 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu odbyło się spotkanie Magdaleny Pioruńskiej z uczniami szkoły – fanami literatury fantasy. Spotkanie prowadziła nauczycielka języka polskiego pani Maria Wardęga. Podczas pierwszej części rozmowa koncentrowała się na literaturze fantastycznej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści George’a R.R. Martina „Gra o tron” i „Nawałnica mieczy”. Następnie przedmiotem rozmowy stała się książka Magdaleny Pioruńskiej „Twierdza Kimerydu”, której fragmenty, czytane przez uczniów, stanowiły ilustrację wypowiedzi autorki dotyczących postaci i problemów w niej zawartych. W trzeciej, najbardziej dynamicznej części spotkania, pytania mogli zadawać jego uczestnicy. Były one bardzo wnikliwe, a niektóre zaskoczyły nawet autorkę. Temperament, osobowość i umiejętność nawiązania kontaktu autorki z młodymi ludźmi rozbudziły autentyczne zainteresowanie młodzieży samym procesem tworzenia.

Warto podkreślić, że spotkanie odbyło się w scenografii oddającej klimat literatury fantastycznej. Współtworzyły ją: replika Żelaznego Tronu przygotowana przez uczniów i autorkę pomysłu, polonistkę i bibliotekarkę, Sylwię Marciniak, (która wspólnie z nauczycielką Agnieszką Szuster odpowiada za oprawę plastyczną imprez szkolnych); wystawa grafik, pocztówek i zakładek stworzonych do książki „Twierdza Kimerydu”.

 

Konkurs "Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!"

          29 listopada 2017 roku miała miejsce trzecia w naszej szkole edycja konkursu "Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!". Tym razem wzięła w nim udział imponująca liczba 39 uczniów z klas pierwszych technikum oraz 1 uczeń z Liceum im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu.  Awans do następnego etapu osiągnęli Bartosz Karcz kl. 1 Tm, Michał Błasiak i Patryk Ignasiak z kl. 1 Tib oraz Sergiusz Walkowiak z kl. 1 Tg. Następny etap odbędzie się w Warszawie, w siedzibie Sejmu RP. Konkurs pod patronatem IPN O/Łódź jest organizowany przez parlamentarzystów woj. łódzkiego, m.in. posła na Sejm RP Piotra Polaka.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom!
Dorota Więckowska, Sylwia Marciniak i Remigiusz Rudolf

Wywiad z uczennicą klasy 4 technikum obsługi turystycznej, stypendystką Prezesa Rady Ministrów – Martyną Mazurek

Natalia Madeja, Członek Samorządu Uczniowskiego

- Przede wszystkim w imieniu Samorządu Uczniowskiego i całej Społeczności Szkolnej chcę Ci pogratulować stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Martyna Mazurek, Stypendystka Prezesa Rady Ministrów

-  Dziękuję bardzo!

N.M  Jakie są Twoje zainteresowania? Ulubione książki, muzyka?

M.M:

- Moją główną pasją są podróże, podróże i jeszcze raz podróże! Dzięki nim poznaję wiele kultur, języków, osób oraz co najważniejsze czerpię z nich największą satysfakcję. To jest uczucie po prostu nie do opisania. Odwiedziłam już wiele państw w Europie oraz Tunezję. Najbardziej zakochałam się w Hiszpanii - ten klimat, język, ludzie. Coś niesamowitego! Drugą pasją, która w zasadzie łączy się z podróżami, są góry. Kocham góry. Nasze piękne, polskie góry. To one są dla mnie przystanią, w której odczuwam największy spokój oraz szczęście. Moim hobby również mogę nazwać taniec. Gdy mam zły humor lub natłok złych myśli, to właśnie taniec sprawia, że wszystko znika i czuję się dużo lepiej.  Jeśli książki i filmy, to tylko podróżnicze, kryminalne bądź thrillery. Ulubione to oczywiście: Milczenie owiec, Koneser, Siedem, Dziewczyna z tatuażem. A podróżnicze? – to na pewno autorstwa mojego największego autorytetu, Martyny Wojciechowskiej. Co do muzyki? Nie ograniczam się do jednego gatunku. Słucham tego, co mi się spodoba lub tego, na co mam w danej chwili ochotę.

N.M.:  Jakie miejsca możesz polecić, które odwiedziłaś?

M.M:

- Wszystkie miejsca, które odwiedziłam, uważam za cudowne, ale gdybym musiała wybrać kilka, to na pewno będzie moja kochana Hiszpania – Andaluzja - południowy region Hiszpanii, Barcelona - perełka Katalonii oraz Majorka - taki mały raj w Europie z palmami, czystym i ciepłym morzem i pięknymi widokami.

N.M: Z kim najczęściej podróżujesz?

M.M:

-  Najczęściej podróżuję z mamą lub z chłopakiem.

N.M: Jakie miejsca chcesz odwiedzić w przyszłym roku?

M.M:

- Już mam zaplanowaną wycieczkę objazdową samochodem po całych Włoszech i dodatkowo po drodze Austrię. Na pewno pojadę w moje ukochane góry - tym razem w Bieszczady! A reszta okaże się w przyszłym roku.

N.M.: Jakie masz plany na przyszłość? Wybierasz się na studia?

M.M:

- Tak naprawdę mam dwie wersje na przyszłość. Pierwsza, którą najbardziej chciałabym zrealizować, to praca w mediach jako dziennikarka bądź pogodynka. Z tego też powodu myślę o studiach pod kątem właśnie mediów i dziennikarstwa. Ponadto chciałabym się nauczyć języka hiszpańskiego, ponieważ jest to piękny język. A druga wersja to praca rezydenta biura podróży Itaka bądź Rainbow, ponieważ podoba mi się taka praca i na pewno dałabym sobie radę z moją otwartością do ludzi.

N.M: Myślałaś o studiach za granicą?

M.M:

- O studiach za granicą nie myślałam, ponieważ u nas w Polsce są również dobre uczelnie. Za to  myślałam o pracy za granicą – być na przykład rezydentem biura podróży.

N.M: Czy nauka kiedykolwiek sprawiała Ci problemy? Jak to wyglądało w szkole podstawowej i w gimnazjum?

M.M:

- Tak szczerze mówiąc, to nie uczyłam się za bardzo ani w szkole podstawowej ani w gimnazjum, więc nie umiem stwierdzić, czy sprawiało mi to problem. Nie uczyłam się wtedy, ponieważ chciałam w 100% wykorzystać dzieciństwo. Dopiero zaczęłam się uczyć od technikum. W zasadzie ot tak. I jak się okazuje, z powodzeniem.

N.M.: Co lubisz robić w wolnej chwili?

M.M:

- Teraz tak naprawdę nie mam wolnych chwil, ponieważ ciągle uczę się do matury. Ale jeżeli już takowe są, to lubię spędzać czas ze znajomymi i rodziną, oglądać filmy, czytać książki lub blogi podróżnicze.

N.M: A jak podobało Ci się w Oksfordzie? Co dał Ci ten pobyt?

M.M:

- Byłam w szkole EF (Education First), która znajduję się w mieście Oksford. Szkoła ta umożliwia naukę nie tylko w języku angielskim, ale także w języku niemieckim, hiszpańskim bądź chińskim. Działa na najwyższym poziomie. Bardzo podobały mi się zajęcia, ponieważ każdy mógł się na nich wypowiedzieć. Ten pobyt przede wszystkim przełamał we mnie barierę językową. Nie przejmowałam się, czy dobrze wypowiadam jakieś słowo bądź zdanie, lecz po prostu mówiłam. I to było dla mnie najważniejsze.

N.M: Bierzesz udział w naszych szkolnych wieczorach poezji, czasem w przedstawieniach poza szkołą, w kole teatralnym „W pół do czwartej” oraz w konkursach, na których recytujesz poezję w języku angielskim. Lubisz to? Lubisz występować przed innymi? Nie czujesz wtedy tremy? Nie sprawia Ci to problemu?

M.M:

- Bardzo lubię poezję, ponieważ w każdym tekście można znaleźć coś dla siebie. W smutnych chwilach jest dobrym ukojeniem bólu. A ponadto ukazuje wszystko, co jest prawdziwe w życiu. Ogólnie lubię występować publicznie. Na początku czuję straszną tremę, cała się trzęsę, żołądek mi się skręca, lecz już później wszystko przechodzi i myślę tylko, by jak najlepiej wypaść.

N.M: Masz jakieś postanowienia noworoczne?

M.M:

-  Tak. Po maturze chcę zacząć chodzić systematycznie na siłownię i zumbę.

N.M: Z tego co wiem, bardzo lubisz robić zdjęcia. Fotografujesz ludzi, przyrodę czy może coś innego?

M.M

-  Fotografuję przede wszystkim sercem – wszystkiemu, co wpadnie mi w oko, co uważam za piękne.

N.M Dziękuję bardzo za rozmowę. Życzę Ci dalszych sukcesów w nauce i równie dobrych osiągnięć, a przede wszystkim jak najlepiej zdanej matury!

M.M

- Bardzo dziękuję, mam taką nadzieję, że tak będzie!

 

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME