Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

Uroczystość 100 – lecia odzyskania niepodległości

w Zespole Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu

 

            W dniu 9 listopada 2018 r. w sali gimnastycznej, na czwartej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna spotkała się na wyjątkowej uroczystości. Świętowaliśmy 100 – lecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Najważniejszym punktem programu było wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej – wszystkich czterech zwrotek o godzinie 11.11. Nauczyciel historii, pan Remigiusz Rudolf, przygotował występ „Ta, co nie zginęła”. Zostały odczytane ważne teksty: fragment listu I. J. Paderewskiego z dnia 30 listopada 1910 r., przemówienie J. Piłsudskiego do I kompanii kadrowej z 3 sierpnia 1914 r., wypowiedzi Paderewskiego, wspomnienia Piłsudskiego, telegram R. Dmowskiego do I. J. Paderewskiego o stosunku Ententy do KNP i Armii Polskiej. Zabrzmiały również piosenki, m. in. „Marsz Strzelców”, „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko”, „Ułani, ułani”, „Hej, Orle Biały”, „O mój rozmarynie”, „Marsz Pierwszej Brygady”. Wysłuchaliśmy również wierszy E. Słońskiego „Ta, co nie zginęła” i „Orlątko” A. Oppmana.

            Podczas apelu wystąpili uczniowie: Aleksandra Rybczyńska, Mateusz Sobczak, Mateusz Piotr Sobczak, Jakub Szydło z klasy 1 Tg, Kamil Stefaniak z klasy 1 Ti, Wojciech Pecujko, Hubert Mielcarek z klasy 1 Ts, Adam Surma z klasy 2 Tg. Piękną dekorację biało – czerwoną, czyli w naszych narodowych barwach, przygotował Samorząd Uczniowski z opiekunami, panią Martą Konieczną – Kucharską i panią Magdaleną Ingram. Z inicjatywy SU zostały przygotowane biało – czerwone kotyliony dla każdego ucznia i nauczyciela naszej szkoły.

            Pan dyrektor Dariusz Kowalczyk podziękował wszystkim za przepiękne odśpiewanie hymnu i za przygotowanie dzisiejszej uroczystości, a także podzielił się refleksjami o patriotyzmie, zachęcając wszystkich uczniów do podjęcia tego tematu na zajęciach z wychowawcami.

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME