Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

o „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”

w Zespole Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu

VIII edycja

          W dniu 10 grudnia 2018 roku o godz. 10.00 odbyła się w naszej szkole VIII edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego o „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”. Organizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe, Powiatowa Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie konkursu były bibliotekarki pani Anna Konopka i pani Anna Pawlak – Łacina. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności ortograficznych i interpunkcyjnych, krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny, popularyzowanie kultury języka polskiego.

          Pan dyrektor Dariusz Kowalczyk powitał wszystkich zebranych – uczestników konkursu i ich opiekunów oraz gości, wśród których byli Wicestarosta pan Krzysztof Dziuba, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Kultury Sportu i Promocji pani Małgorzata Zygmunt i dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej pani Magdalena Wicher.

          Do konkursu przystąpiło 24 uczniów z wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych. Byli oni wyłonieni drogą szkolnych eliminacji. Dyktando autorstwa dr. nauk humanistycznych pana Adama Rychlika w tym roku nosiło tytuł „Niepodległej Rzeczypospolitej w hołdzie”. W trakcie sprawdzania prac konkursowych dr Adam Rychlik, pracownik Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, wygłosił wykład „Co wiadomo, czego nie wiadomo o hymnie Polski? – refleksji kilka”.

Jury w składzie: Magdalena Wicher, Maria Wardęga, Anna Pawlak – Łacina, Aneta Strugacz wyłoniło zwycięzców Powiatowego Konkursu Ortograficznego:

I miejsce – Aleksandra Kieler – I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu

II miejsce – Marcel Jeziorski -  II LO im. J. Korczaka w Wieluniu

III miejsce – Emilia Caban – I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu

Nagrodą główną w konkursie było ,,Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”. Za II i III miejsce uczniowie również otrzymali eleganckie pióra. Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

Projekt ekologiczny   „Eko – aktywni dla czystego powietrza”

          W roku szkolnym 2018/2019 Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu realizować będzie projekt ekologiczny „Eko – aktywni dla czystego powietrza” dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, w ramach którego przewidziano realizacje różnych zdań z dziedziny ekologii, ochrony środowiska nt. zagrożeń wynikających z emisji pyłów i szkodliwych gazów dla środowiska .

W ramach projektu zaplanowano realizację następujących zadań:

  • Organizacja 5 wycieczek edukacyjnych o charakterze ekologicznym do: Łodzi, Parku Narodowego Gór Stołowych, Wielkopolskiego Parku Narodowego, Ojcowskiego Parku Narodowego
  • organizacja 3 prelekcji i zajęć o charakterze ekologicznym,
  • organizacja 3 konkursów o charakterze ekologicznym dla młodzieży naszej szkoły.

Już teraz zapraszamy do udziału w konkursach ekologicznych. Regulaminy i wszystkie niezbędne informacje o konkursach zawarte zostały w załącznikach. Serdecznie zapraszamy !!!

Szkolni koordynatorzy projektu: Renata Cieślak, Renata Marciniak

Załaczniki:

REGULAMIN - Konkurs na film  o tematyce ekologicznej

REGULAMIN - Szkolnej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

REGULAMIN - Konkursu na prezentację multimedialną  o tematyce ekologicznej

 

Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Wieluńskiego w szachach

 

                 W dniu 07.12.2018 r. w budynku PMDKiS W Wieluniu odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Wieluńskiego w szachach - w ramach Licealiady 2018/19 - zgromadziły 5 drużyn. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kamil Stefaniak, Szymon Cieślak, Radek Rybak i Marta Ignasiak zajęła III miejsce. Wielkie brawa dla naszej drużyny! Opiekunem drużyny był Remigiusz Rudolf. Poza konkurencją była reprezentacja II LO im. Janusza Korczaka, która miała samych utytułowanych zawodników i zawodniczki. Sędziował Waldemar Wolniaczyk, a koordynatorem był Dariusz Fitas.

Polska to wielka rzecz.

Stanisław Wyspiański

SZKOLNY WIECZÓR POEZJI

Ta, co nie zginęła

         W dniu 29 listopada 2018 r. o godzinie 17. czytelnia naszej szkoły zamieniła się w krainę poezji, piosenki i barw narodowych, gdyż odbył się szkolny wieczór poezji zatytułowany „Ta, co nie zginęła…”

            Scenariusz i reżyseria to dzieło trzech polonistek, pani Anny Pawlak – Łaciny, pani Anety Strugacz, pani Marii Wardęgi. Koło teatralne wystąpiło w składzie: Wiktoria Kowalczyk z kl. 3 Tt, Natalia Dziedzic, Marta Pająk, Magdalena Pindak z kl. 2 Tg, Weronika Szczukiecka, Katarzyna Olek, Piotr Sładek, Hubert Stempczyński z kl. 3 Tg, Marcin Ramuś z kl. 1 Te, Błażej Stanek z kl. 3 Ti, Damian Pietryszka z kl. 3 Z mm.

Recytowano wiersze o tematyce patriotycznej: Oblicze ojczyzny Tadeusza Różewicza, Barwy narodowe Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Póki w narodzie myśl swobody żyje Adama Asnyka, Moją piosnkę II  oraz Moją ojczyznę Cypriana Kamila Norwida, fragmenty Kwiatów polskich Juliana Tuwima, Ta, co nie zginęła  Edwarda Słońskiego, Orlątko – Artura Oppmana, Elegię o … chłopcu polskim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Naród Czesława Miłosza.

Szkolny zespół muzyczny „Mechanik” w składzie: Natalia Morka, Natalia Sułkowska, Paulina Kita, Aleksandra Michnik, Paweł Ryng, Patryk Kluba, Dawid Patyk, Krystian Bator, Dawid Gabas, wystąpił z piosenkami: Nie pytaj o Polskę, Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos, Powrócisz tu, Serce w plecaku, Rozkwitają pąki białych róż, Miasto 44. Wybrzmiała również piosenka Gdzie są chłopcy z tamtych lat w wykonaniu Katarzyny Olek. Nagłośnieniem i oświetleniem zajęli się prawdziwi specjaliści w tej dziedzinie – uczniowie klasy 3 Ti: Kamil Grela, Bartłomiej Klimek, Dariusz Lewandowski oraz Bartosz Swędrak, pod kierunkiem pana Adama Spychały. Scenografia, biało – czerwona, w naszych narodowych barwach, to dzieło młodzieży z klasy 2 Trt z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego panią Martą Konieczną – Kucharską i panią Magdaleną Ingram.

O słodki poczęstunek – pyszne domowe ciasta zadbały mamy uczniów z klasy 2 B mm, a uczennice klasy 1 Tg i 2 Trt wcieliły się w role kelnerek. Goście, wśród których byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wieluniu, były dyrektor szkoły pan Henryk Strózik, dyrekcja naszej szkoły, dyrektorzy i pracownicy bibliotek wieluńskich, dziennikarze z mediów wieluńskich, nauczyciele – pracujący obecnie oraz będący na emeryturze, uczniowie, rodzice i przyjaciele występujących uczniów, oprócz gromkich braw po spektaklu, nie szczędzili ciepłych słów i szczerych gratulacji. Niektórzy nie kryli wzruszenia i dziękowali za taką ucztę duchową w roku, w którym Polska świętuje 100 – lecie odzyskania niepodległości.

Uroczystość 100 – lecia odzyskania niepodległości

w Zespole Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu

 

            W dniu 9 listopada 2018 r. w sali gimnastycznej, na czwartej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna spotkała się na wyjątkowej uroczystości. Świętowaliśmy 100 – lecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Najważniejszym punktem programu było wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej – wszystkich czterech zwrotek o godzinie 11.11. Nauczyciel historii, pan Remigiusz Rudolf, przygotował występ „Ta, co nie zginęła”. Zostały odczytane ważne teksty: fragment listu I. J. Paderewskiego z dnia 30 listopada 1910 r., przemówienie J. Piłsudskiego do I kompanii kadrowej z 3 sierpnia 1914 r., wypowiedzi Paderewskiego, wspomnienia Piłsudskiego, telegram R. Dmowskiego do I. J. Paderewskiego o stosunku Ententy do KNP i Armii Polskiej. Zabrzmiały również piosenki, m. in. „Marsz Strzelców”, „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko”, „Ułani, ułani”, „Hej, Orle Biały”, „O mój rozmarynie”, „Marsz Pierwszej Brygady”. Wysłuchaliśmy również wierszy E. Słońskiego „Ta, co nie zginęła” i „Orlątko” A. Oppmana.

            Podczas apelu wystąpili uczniowie: Aleksandra Rybczyńska, Mateusz Sobczak, Mateusz Piotr Sobczak, Jakub Szydło z klasy 1 Tg, Kamil Stefaniak z klasy 1 Ti, Wojciech Pecujko, Hubert Mielcarek z klasy 1 Ts, Adam Surma z klasy 2 Tg. Piękną dekorację biało – czerwoną, czyli w naszych narodowych barwach, przygotował Samorząd Uczniowski z opiekunami, panią Martą Konieczną – Kucharską i panią Magdaleną Ingram. Z inicjatywy SU zostały przygotowane biało – czerwone kotyliony dla każdego ucznia i nauczyciela naszej szkoły.

            Pan dyrektor Dariusz Kowalczyk podziękował wszystkim za przepiękne odśpiewanie hymnu i za przygotowanie dzisiejszej uroczystości, a także podzielił się refleksjami o patriotyzmie, zachęcając wszystkich uczniów do podjęcia tego tematu na zajęciach z wychowawcami.

I Szkolny Turniej Szachowy w ZS nr 2

im. Jana Długosza w Wieluniu o Puchar Dyrektora

 

          Dnia 24 października 2018 roku w świetlicy Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu został rozegrany I Szkolny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora. W zawodach brało udział 11 zawodników i 1 zawodniczka.

Rund 11. Tempo gry: 10 minut na partię.

Zawody zdominowali szachiści z klasy 1 technikum informatycznego, zajmując trzy pierwsze miejsca. Brawa dla jedynej szachistki: Aleksandry Michnik, która dzielnie walczyła w każdej partii. Trójka zwycięzców i Ola Michnik wezmą udział w mistrzostwach szkół powiatu wieluńskiego. Był to pierwszy szkolny turniej szachowy w historii ZS nr 2. Należy mieć nadzieję, że zawody będą odbywać się co roku.

Wyniki: 1. Radosław Rybak (1 Ti) 10; 2-3 Miłosz Krasoń (1Ti) i Kamil Stefaniak (1Ti) po 8; 4. Adam Madej (2Tib) 7,5; 5. Michał Błasiak (2Tib) 7; 6. Wiktor Musiał (1Ti) 6; 7. Kamil Stasiak (2Tes) 5,5; 8. Szymon Cieślak (1Ti) 5; 9. Jakub Wojtak (1Ti) 3,5; 10. Maciej Kędzia (1Ti) 3; 11. Aleksandra Michnik (1Ti) 1,5; 12. Michał Tomczyk (2Tes) 1.

Sędziował Remigiusz Rudolf, sędzia klasy II.

Organizatorem turnieju był Tomasz Jaworski.

30. Bieg Niepodległości w Warszawie

          Święto odzyskania przez Polskę niepodległości, nasi najlepsi biegacze, uczcili, biorąc udział w biegach na dystansie 10km.
W niedzielę 11 listopada, o godz, 11.11 rozpoczął się historyczny 30. Bieg Niepodległości w Warszawie z rekordową ilością biegaczy i największą biało-czerwoną flagą na ulicach stolicy. Wśród 17 023 zawodników, na 89 miejscu znalazł się nasz uczeń, Damian Skupiński kl. 4Ts, z czasem 35,07 (tempo na km – 3,30). To wielki sukces naszego zawodnika, który poprawił swój czas z zeszłego roku o ponad 40sekund. Wielkie gratulacje mimo, że nie udało się połamać 35minu. Wynik Damiana jest jednym z najlepszych w Polsce w jego kategorii wiekowej M-18.
          Jednocześnie o godz. 11.11 sprzed Galerii Jurajskiej, wystartował również I Częstochowski Bieg Niepodległości, gdzie naszą szkołę reprezentował nasz kolejny zawodnik– Szymon Modrzejewski kl. 3zs, Na 700 osób startujących w biegu, w swoim debiucie na dystansie 10km,Szymon zajął 13 miejsce z rewelacyjnym czasem 39,52. To wielki sukces naszego zawodnika!!! 
Gratulacje dla naszych biegaczy!!! Teraz czas na odpoczynek po ciężkich treningach i po sukcesach w biegach przełajowych i w indywidualnych startach, żeby w przyszłym sezonie biegać jeszcze szybciej!!!

Strona 1 z 4

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME